Avrupada Tren Yolculuğu

milano centrale train stationAvrupada tren yolculuğu yazısında Milano Nice arası yaptığımız tren yolculuğunda yaşadıklarımızı, Avrupada tren bileti fiyatlarını, Avrupada trenyolu taşımacılığı ile ilgili bilgiler verdiğim bir Avrupaya trenle yolculuk yapmak yazısı hazırladım. Avrupada trenle İtalya Milanodan Fransanın güneyine Cote d’ Azur (Fransız Rivierası) bölgesine Monaco veya Nice şehrine trenle geçmeyi planlıyorduk. Bu yol yaklaşık olarak 300 kilometrelik bir mesafe.

Biz direk tren olacağını düşünüyorduk. Ancak yanılmışız. Milanodan Nice veya Monacoya direk gidiş yokmuş.

Trenle Avrupa’da Yolculuk

avrupada trenle gezmekAvrupa’da trenle seyahat yapmak için Milanonun ana tren istasyonu olan Milano Centrale tren istasyonuna gittik. Avrupadaki bir çok tren istasyonu gibi burası da oldukça gösterişli bir yer. Milano Centrale tren istasyonunda bilet makinalarından biletinizi kendiniz satın alabiliyorsunuz. Normal gişeden bilet almak istiyorsanız gişe numarası almanız gerekir. Ben gişe numarası aldığımda önümde 120 kişi vardı ve çalışan 5 gişe bulunuyordu. Bizde bilet alma makinalarına yöneldik. Bilet alma makinalarının etrafında makinalardan bilet almayı beceremeyenlerin yardımına koşan genç arkadaşlar dikkatimi çekti. Sonra anladık ki bu kişiler bilet alamayanlara yardım karşılığında 1-2 euro bahşiş alıyorlar. Makinalarda zorlandığınızı görürlerse hemen damlıyorlar başınıza. Milanoda devlete ait trenlerin adı Trenitalia olarak geçiyor.

avrupa tren bileti fiyatlarıMilanodan güney Fransaya, Fransız Rivierasına gitmek için trenle önce Ventimiglia diye Fransa sınırında bir yere gitmek gerekiyormuş. Orada tren değiştirip Fransaya geçiş yapılabiliyormuş. Ekrana baktığımda Ventimigliaya Milanodan her iki saatte bir tren olduğunu gördüm. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonucunda Ventimigliaya ulaşacaktık. 32 Euro karşılığında biletimizi aldık. Trene bindik. Tren oldukça konforluydu.

Tren yolculuğu sırasında İtalyanın liman şehri olan Cenovadan geçtik. Cenovadan sonra tren yolu, yolculuk sonuna kadar deniz kenarından gitti. Yolculuk sonunda tam saatinde Ventimigliaya ulaştık. Ventimiglia küçük bir sahil kasabası. Biraz garip bir yer gibi geldi bize. Tren istasyonunda İtalyanca konuşanlar da Fransızca konuşanlarda var. Burası yarı İtalya yarı Fransa gibi bir yer olmuş. Ventimiglia tren istasyonunda trenlerin kalkış saatlerinin gösterildiği ekrana bakınca Nice trenini göremedik. Gişedeki bayana sorduğumuzda Cannes treninin Nice şehrinden geçtiğini söyledi. Biletimizi 7.50 euro fiyata aldık.

avrupada trenle seyahatBineceğimiz treni görünce çok şaşırdık. Daha önce böyle lüks bir tren hiç görmemiştim. Tren iki katlıydı. İki katlı bir trene ilk kez biniyordum. Monacoya yaklaştığımız belli olmaya başlamıştı. Ventimigliadan trene bindikten 20 dakika sonra Monaco tren istasyonundaydık. Tren burada tamamen doldu. İş çıkış saatine denk geldiğimizden, trende ayakta kişilerde dahil olmak üzere hiç boş yer kalmadı. Monacodan Nice’e yaklaşık 15 dakika daha yolculuk yaptık ve Nice tren istasyonuna ulaştık. Nice tren istasyonu şehrin merkezinde yer alıyor. İstasyonun çevresinde çok sayıda otel ve hostel bulunmakta. Nice tren istasyonunda iner inmez Barselonaya trenle nasıl gidebileceğimizi sorduk. Barselona tren bileti fiyatının kişi başı 130 euro olduğunu öğrendik. Zaten Barselonaya direk tren yokmuş.  Biz zaten 130 euroyu duyunca Nice ten Barselonaya uçakla gitmenin kararını oracıkta verdik.

Avrupada trenle yolculuk yapmak çok rahat olmasının yanında aynı zamanda çok pahalı. Yurtdışında trenle yolculuk yaparken bazen tren biletlerinin fiyatlarının uçak biletinden daha pahalı olduğunu görebiliyorsunuz. Aynı tren biletinin fiyatı gün içinde yoğun olan saatlere göre değişiklik gösterebiliyor. Bazen aynı gün içinde yarı yarıya fiyat fark edebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir