Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

avrupa yakası gezilecek yerlerAvrupa yakası gezilecek yerler yazısında İstanbul Avrupa yakasında boğazda gezilecek yerler, İstanbulda gezilecek doğal yerler, İstanbul Boğazının Avrupa Yakasında yer alan, boğaz manzaralı ve mutlaka görülmesi gereken yerler, Avrupa yakasında arabayla gidilecek yerler, İstanbulda yazın ve kışın gezilecek yerler, Avrupa yakasında İstanbul Boğazında  gezilecek yerler konularından bahsettiğim yazıya Ortaköy ile başlıyorum.

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Ortaköy

Anadolu yakası gezilecek yerler arasında Boğaziçi köprüsünün hemen altında yer alan Ortaköy, İstanbul’un en popüler yerlerinden birisidir. İstanbula gelip, cami ve köprü manzaralı meşhur İstanbul fotoğrafının canlı halini görmek isteyen, yerli yabancı çoğu turistin ilk durak noktasıdır.

Ortaköy’de en meşhur yiyecek kumpirdir. Ortaköy’de karşınıza  ilk, kumpir ve waffle yapan, yan yana dizilmiş, küçük dükkanlar çıkıyor. Hemen hemen hepsinde aynı lezzeti bulacağınızdan, fiyatı hangisi  uygunsa onu tercih etmenizi tavsiye ederim. Ortaköy kumpircilerinden sonra takıcılar ve süs eşyaları satan tezgahların arasından geçip, Ortaköy sahiline ulaşıyorsunuz. Sahilde ilk karşınıza, arkasına camiyi ve Boğaziçi Köprüsünü alarak fotoğraf çektiren turistler ve elinde kumpiri ile bir köşede oturmuş boğaza karşı kumpir keyfi yapanlar çıkıyor.

Ortaköy’e ulaşım oldukça basit. Eğer Anadolu yakasından Ortaköy’e gelecekseniz, her noktadan kalkan Beşiktaş otobüsleri, Kadıköy iskelesinden hareket eden Beşiktaş Vapuru ve yine Bağdat Caddesi ile Kadıköy’den hareket eden sarı dolmuşlarla Beşiktaş’a gelebilirsiniz. Oradan yürüme mesafesi olarak 10 dakika gibi, kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Arnavutköy

Avrupa yakası gezilecek yerler arasında yer alan Arnavutköy Avrupa Yakasında boğazda gezilecek, en sakin, en nezih ve İstanbul’ un 4.büyük ilçesidir.  Ortaköy ile Kuruçeşme arasında yer alan Arnavutköy, boğazda balık denildiğinde akla gelen ilk yerlerdendir. Avrupa Yakasının Boğazda en meşhur balık restaurantlarından biri olan Arnavutköy Balıkçısı,  tavsiye edilecek en doğru adrestir.

Kuruçeşme

suadaAvrupa Yakası Gezilecek Yerler arasında İstanbul Boğazında son dönemlerde en popüler olan yerlerin başında Kuruçeşme gelmektedir. Gece Kulüplerinin yoğunlukla bu bölgede olması sebebiyle, İstanbul’da gece hayatının kalbi burada atmaya başladı. Avrupa Yakasında, İstanbul Boğazı manzaralı eğlence mekanları arıyor ve eğlenirken bir şeyler yemek istiyorsanız, Kuruçeşme’ye mutlaka gitmelisiniz. Kuruçeşme’de bulunan ünlü mekanlar ise, Sortie , Aşk Cafe, Suada Club – GS Adası,  Albüm Club ve son dönemlerde pek çok konsere ev sahipliği yapan Kuruçeşme Arenadır. Kuruçeşme, Bebek ile Arnavutköy arasında yer almaktadır.

Bebek

İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler arasında İstanbul’un en popüler ve en gözde semti olan Bebek, Kuruçeşme ile Rumeli Hisarı arasında yer almaktadır. Ünlü sanatçıların bu semtte oturması,  ünlü markanın burada şubesinin olması, pek çok ünlü restaurantın bu semtte olması, bilinmesinde etkilidir. Bebekte en ünlü yer kuşkusuz meşhur Bebek Parkıdır. Bebek Parkı, Bebek sahilinde hemen Bebek iskelesinin karşısında yer almaktadır. Buranın dışında, Bebekteki ünlü mekanlar; Taps Bebek, Chilai, Catz, Cafe 40, Bebek Koru Kahvesi, Lucca,  Kırıntı, Mid Pointtir.

Rumeli Hisarı Avrupa Yakasında İstanbul Boğazında gezilecek en tarihi yerlerden biridir. Rumeli Hisarı semti, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün hemen altında yer alıyor.Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet zamanında boğazdan gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla yaptırılmıştır. Günümüzde müze, açık hava tiyatrosu ve konser alanı olarak kullanılmaktadır. Rumeli Hisarındaki ünlü mekanlar ise Lokma, Seyir Restaurant, Rumeli Hisarı İskele Restaurant, Oba Cafedir.

emirgan korusuİstanbul avrupa yakası gezilecek yerler arasında yer alan Emirgan’da gidilecek ilk yer Emirgan Korusudur. Emirgan Korusundan içeriye adımınız atar atmaz, yemyeşil bir doğa harikasına ve İstanbul’un büyüleyici boğaz manzarasına hayran kalıyorsunuz. Arabayla ve yaya olarak rahatça girebilir, piknik alanlarında, İstanbul Boğazı manzarası eşliğinde piknik yapabilirsiniz. Nisan ayında lale festivalinde özellikle Emirgan Korusuna gitmenizi ve birbirinden renkli laleler arasında özgürce dolaşmanızı tavsiye ederim…

Emirgan’da gidilecek yerler ve Emirgan’da bulunan cafe ler ise ; Emirgan iskelesine 3 dakikalık bir mesafede bulunan, yeşillikler içinde bir villada olan Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan’da mutlaka gidilmesi gereken bir müzedir. Emirgan iskelesine en yakın ve boğaz manzarasına en hakim olan cafe Sütiş, Fincan Kahve, Sheesha Cafe, Tarhi Çınaraltı Çay bahçesi Emirgan’da  gidilecek diğer mekanlardandır.

Avrupa yakası gezilecek yerler arasında ki Rumeli Hisarı ile İstinye arasında kalan Emirgan, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü geçtikten hemen sonra karşımıza çıkmaktadır. Emirgan’a bir diğer ulaşım yolu da Anadolu Yakasında oturanlar için.. Anadolu Yakasında bulunan Kanlıca iskelesindeki küçük motorlarla 5 TL karşılığında yaklaşık 3 dakikada Emirgan sahiline ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir