Avrupanın En Güzel 6 Şehri

avrupada en çok turist çeken şehirlerAvrupa gezilecek yerler yazısında Avrupa kıtasında gezilecek yerleri en çok turist çeken şehirler 2014 sıralamasına göre baştan sona doğru bilgiler vererek yazacağım. Avrupa en çok turist çeken şehirler hakkında daha detaylı bilgilere şehirlere verilen linklerle ulaşabilirsiniz. Mastercardın 2014 yılı için yaptığı araştırmaya göre 2014 yılında dünyada en çok turist çekeceği tahmin edilen şehirler arasında Avrupadan 7 şehir bulunuyor. 2014 Avrupa en çok turist çeken şehirler arasında sırasıyla Londra, Paris, Barselona, Amsterdam, Milano, Roma, Viyana yer alıyor. Avrupa gezilecek yerler yazısında bu şehirlerden ilk 6 sıra hakkında bilgiler vereceğim.

Viyana ile ilgili bilgi sahibi olmadığım için listenin son sırasındaki Viyanaya değinmeyeceğim. Ayrıca dünyada 2014 yılında en çok turist çekeceği düşünülen şehirler arasında 7. sırada yer alan İstanbul ile ilgili bilgilere de yer vermeyeceğim. İstanbul ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı İstanbul yazılarına sitenin diğer bölümlerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Avrupa Gezilecek Yerler Listesi

LONDRA

avrupa gezi yerleriAvrupa gezilecek yerler arasında dünyada en çok turist çeken şehirler 2014 araştırmasına göre ilk sırada yer alan Londra sokaklarında yürüdüğünüz zaman her yerde turist kafileleri görüyorsunuz. Londranın en turistik yerleri zone 1 diye adlandırılan Londranın merkezinde yer alır. Londraya turist olarak gidenler en az 3-4 gününü buraya ayırmalıdırlar. Londra gezilecek yerler açısından o kadar zengin bir şehirdir ki 3-4 günde bitirmekte zorlanabilirsiniz. Londrada 3 büyük havaalanı bulunmaktadır. Bu havaalanlarından en büyüğü olan Heathrow havaalanı aynı zamanda Avrupanında en büyük havaalanlarından bir tanesidir. Heathrow havaalanından metro ile 45 dakikada şehir merkezine ulaşırsınız. Buradan bineceğiniz piccadilly line mavi metro hattı sizi tam olarak Londra merkezine götürmektedir. Bu tek yön metro bileti fiyatı 2014 yılı için 8.90 pounddur. Londra tarihi yapılarıyla, dünyaca ünlü müzeleriyle, müzikalleri ve tiyatrolarıyla, parkları, gece hayatı, alışveriş caddeleriyle Avrupa gezilecek yerler içinde mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. İngiltere vizesi Schengen vizesinden farklıdır. İngiltereye gitmek için İngiltere konsolosluğundan İngiltere vizesi almak gerekir.

PARİS

en çok turist çeken şehirler 2014Mastercard dünyada en çok turist çeken şehirler 2014 yılı araştırmasına göre 3. sırada yer alan Paris dünyanın en bilinen yapısı Eyfel kulesine sahip etkileyici bir şehirdir. Avrupa gezilecek yerler listesinde Paris her zaman listenin ilk sıralarında yer alır. Fransa Avrupa birliği üyesi olduğundan Schengen vizesi ile Parise gidilebilir. Eyfel Kulesi, Zafer Takı Anıtı, Şanzelize caddesi, Louvre müzesi Paris gezilecek yerler arasında en önde gelen bölgelerdir. Avrupa gezilecek yerler arasında yer alan Pariste görülmesi gereken yerlerin en başında yer alan Eyfel kulesi etrafında çimlere uzanmış insanları, sokak gösterileri yapan grupları her an görebilirsiniz.

BARSELONA

barselona gezilecek yerlerMastercard araştırmasında dünyada en çok turist çeken şehirler 2014 yılı listesinde 11. sırada yer alan Barselona şehrine gidip beğenmeyeni ben hiç duymadım. Dünyada 11. sırada yer alan Barselona Avrupada en çok turist çeken 3. şehir konumundadır. Avrupa gezilecek yerler listesinde yer alan Barcelonaya Türk turistlerde çok gitmektedirler. Barselona gezilecek yerler açısından ünlü mimar Gaudi eserleriyle ünlü bir şehirdir. Gaudinin Barcelona şehrine kattığı önemli yapılar hiç kuşkusuz Barselonada artı bir değer yaratmıştır. Schengen vizesiyle gidilebilecek olan Barselona İspanyanın en popüler şehridir. Son yıllarda özellikle Barselona futbol takımıyla adını çok defa duyuran bu şehirde Barselona Nou Camp stadı içinde düzenlenen turlara katılma fırsatınızda bulunmaktadır. Avrupa gezilecek yerler içinde İspanyanın en önemli şehri olan Barselonanın en çok turist çeken yeri  La Sagra Familia kilisesidir. Bu kilise yine Gaudinin bir eseridir. 

AMSTERDAM

amsterdamMastercard araştırmasında dünya sıralamasında 12. sırada Avrupa sıralamasında ise 4 sırada yer alan şehir Amsterdamdır. Amsterdam kanallar şehri bambaşka bir yapıya sahiptir. Amsterdamda hemen her sokaktan bir kanal geçmektedir. Şehrin her yerini sarmış olan bu kanallar Amsterdamı diğer bütün popüler şehirlerden ayırmaktadır. Avrupa gezilecek yerler arasında yer alan Amsterdam gece hayatıyla da çok popüler bir şehirdir. Özellikle red line district bölgesi Amsterdam gece hayatının dünyaca meşhur olan bir yeridir. Amsterdamı Avrupanın diğer şehirlerinden ayıran bir özellikte belli miktarda bağımlılık yaratan maddelerin kullanılmasının serbest olmasıdır. Coffee shop adı verilen mekanlara girerek çay kahve ister gibi bağımlılık yaratan bu maddelerden isteyebiliyorsunuz. Amsterdam denince benim aklıma ilk gelen şey ise sokaklarda çok sayıda gördüğüm bisikletli insanlar oluyor. Avrupada bir çok şehirde ana caddelerde çok fazla bisikletli görmüştüm. Ama sanıyorum Amsterdam bisiklet kullanımının en yoğun olduğu şehirlerden birisi olabilir.

MİLANO

avrupanın en güzel 6 şehriMastercarda göre dünya sıralamasında 13. sırada yer alan Milano Avrupa en çok turist çeken şehirler sıralamasında 5. sırada yer alıyor. Esasında bu listede beni en çok şaşırtan Milano olmuştur. Avrupa gezilecek yerler içinde yer alan Milano şehrinin 13. sıra ile, 14. sırada yer alan Romanın üstünde yer alması benim beklemediğim bir sonuç. Ben her zaman Romanın İtalyada en çok turist çeken şehir olduğunu düşünmüşümdür. Hatta Romadan sonra Venedik gelir diye tahmin ediyordum. Ama öyle değilmiş. Avrupa gezilecek yerler listesindeki Milano aynı zamanda İtalyanın ve Avrupanın moda merkezidir. Dünyaca ünlü markaların merkezlerinin yer aldığı Milanoda her yıl çok sayıda önemli defile yapılmaktadır. Milano gezilecek yerler arasında en önemlisi Duomo di Milano kilisesidir. Schengen vizesi ile İtalya Milano şehrine gidilebilir.

ROMA

avrupa gezilecek yerlerMastercard sıralamasında 2014 yılında dünyada en çok turist çeken şehirler arasında 14. sırada Roma yer alan Roma Avrupada da 6. sırada yer almaktadır. Roma benim en çok etkilendiğim şehirlerden birisi olmuştur. Roma imparatorluğu kalıntılarının halen olduğu gibi korunduğu bu muhteşem tarihi şehirden etkilenmemek elde değil. Avrupa gezilecek yerler arasında herkesin görmesi gereken bir yer olan Roma gezilecek yerler olarak da çok zengindir. Roma gezilecek yerler arasında en popüler olanlar Aşk Çeşmesi ve Kolezyumdur. Kolezyuma girmek için uzun kuyruklar beklemeniz gerekir. Aşk Çeşmesinin çevresi de günün her saati kalabalıktır. Romaya gitmişken İtalyanın meşhur yemekleri pizza ve makarna yemeden dönmemek gerekir. Roma dondurmasının da tadına bakılmalı. Roma forumu Roma imparatorluğuna ait kalıntıların, eserlerin bulunduğu bölge Romanın en etkileyici yerleri arasındadır. Son olarak bahsetmek istediğim dünyanın en küçük devleti olan Vatikan Roma da bulunmaktadır. Vatikanın her yerine turistlerin girmesi yasaktır. Romaya gitmişken Vatikana uğramadan dönülmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir