Antalya Gezilecek Yerler

fotoğraf (1)Antalya gezilecek yerler açısından veya Antalya tatil yerleri bakımından, hem yerli turistin hemde bütün dünyadan ülkemize gelen yabancı turistlerin yaz aylarında en çok ziyaret ettikleri tatil şehridir. Antalya şehrinin etrafında toplanmış tatil bölgeleri her yıl milyonlarca turisti ülkemize çekmektedir. Antalya gezilecek yerler yazısında Antalya etrafında bulunan Antalya tatil yerleri ile ilgili ulaşım, konaklama, Antalya gece hayatı, Antalya gezilecek yerler

hakkında bilgiler aktaracağım. Antalya gezilecek yerler arasında yer alan tatil bölgeleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğim.  Ayrıca bu tatil yerlerinin birbirlerinden farklarından da bahsedeceğim. Antalyaya ulaşım konusunda Antalyaya nasıl gidilir sorusu için tabiiki ilk seçenek havayolu olur. Antalya şehir merkezine yarım saatlik mesafede bulunan Antalya havaalanında şehir merkezine veya Antalya çevresinde ki tatil bölgelerine çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Antalya havaalanı haritadan baktığımızda antalyanın doğusunda yer alır. Antalya İstanbul arası ulaşım arabayla 840 kilometredir. Antalya Ankara arası ulaşım ise arabayla 530 kilometredir. Antalyadan bir diğer önemli tatil yerlerine sahip olan şehir olan .muğla arası uzaklık ise 318 kilometredir.

Antalyaya gelen turistler en çok Rusyadan ve Almanyadan gelmektedirler. Antalya gezilecek yerler arasında Antalya şehir merkezinde en çok tercih edilen tatil bölgeleri geniş kumsallarıyla ünlü Lara Plajı ve Konyaaltı bölgesidir. Antalyanın doğusundaki Antalya şehrine bağlı tatil bölgeleri Alanya , Manavgat, Side, Belek sayabiliriz. Alanya bölgesinde ağırlıklı olarak Alman turistler bulunmaktadır. Side ve Belek tatil beldelerinde ise daha çok herşey dahil tatil konsepti hakim olup buralara gelen turistler zamanlarının tamamını otellerinde geçirmektedirler. Özellikle Belekte golf turizmi çok etkindir. Burada bulunan otellerde golf sahası mevcuttur.

Antalyanın batısında ki en popüler tatil yeri plajlarıyla ünlü Kemerdir. Kemer dışında Çamyuva, Tekirova, Kaş, Kalkan, Finike , Patara diğer Antalya gezilecek yerler ve tatil yerleridir. Kemer Antalya gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan bir tatil bölgesidir. Kemer Antalyaya 40 kilometre mesafededir. Kemeri tatil için seçenler ağırlıklı olarak Rus turistlerdir. Öyle ki her dükkanda rusca tabelalar vardır. Kemer ayrıca gece hayatı ünlü bir sahil bölgesidir. Antalya gece hayatı için dışarı çıkıp güzel bir mekana gitmek isteyenler Kemer şehir merkezinde yer alan gece klübleri Club Aura , Club İnferno ve Club Kristall’e gidebilirler. Kemer gece hayatı bu gece klüblerinde sabahlara kadar devam etmektedir. Oldukça lüks olan bu gece kulüplerinde içeri de ki ücretler biraz pahalıdır. Antalya gece hayatı için gece 22.00 gibi açılan bu clublara Antalya şehir merkezine yakınlığından dolayı Antalya şehir merkezinden de bir çok kişi gelmektedir. Kemer bölgesi de genel olarak herşey dahil konseptinin ağırlıkta olduğu bir tatil beldesidir. Buralarda yer alan oteller ve tatil köyleri turistlerin otelden dışarı çıkmaması için her türlü imkanı otellerinde barındırmaktadırlar.

Antalya gezilecek yerler arasındaki Kaş tatil yerleri arasında son yıllarda popülaritesi artan küçük bir tatil beldesidir. Küçük ve sessiz bir yapıya sahiptir. Kemer ile tam ters bir tatil anlayışına sahiptir. Kaşta daha çok küçük otel ve pansiyonlar vardır. Kaş Antalya arası kaç 190 kilometredir. Ancak Antalyadan Kaşa hatta Kalkana gelene kadar olan yol sahil şeridinden ve Türkiyenin en virajlı yollarından birisidir. Bundan dolayı yolculuk biraz sıkıntılı geçebilir.

Antalya gezilecek yerler arasındaki Manavgat tatil beldesi yerli turistlerin yazlıklarının yoğunlukta olduğu bir yerdir. Manavgatta Manavgat şelalesi mutlaka görülmesi gereken bir şelaledir. Bunun yanında Manavgat da bulunan Dim Çayı tatilcilerin mutlaka gittikleri yerlerden birisidir.

Antalya gezilecek yerler arasındaki Patara bölgesi Patara antik kenti yakınında bulunan Patara plajı ile ünlüdür. 12 kilometre uzunluğunda ki çok uzun bir plaja sahip olan Patara Plajı dünyanın sayılı plajları arasındadır. Patara plajı denzi kaplumbağalarının (caretta-caretta) yumurta bıraktıkları bir yer olduğu için koruma altına alınmıştır.

fethiyeAntalyaya yakın sayılabilecek ama Muğla iline bağlı olan diğer popüler tatil yerleri Fethiye (Ölüdeniz) Marmaris ve Bodrumdur. Muğla gezilecek yerler adında başka bir yazıda da Bodrum Marmaris ve Fethiyeden ayrıntılı olarak bahsedeceğim. Antalya gezilecek yerler yazısında kısa kısa bilgiler aktaracağım.

Antalya Fethiye arası 200 kilometredir. Muğla Fethiye arası 130 kilometredir. Fethiyedeki Ölüdeniz dünyaca meşhur bir plajdır. Ölüdeniz çevresindeki tepelerden yapılan yamaç paraşütü Türkiyede ki yamaç paraşütünün en çok yapıldığı yerdir. Fethiyede yamaç paraşütü ücreti yaklaşık olarak 120-150 TL civarındadır. Fethiye Ölüdeniz çevresinde küçük küçük oteller bulunmaktadır. Fethiyede konaklama için en fazla konaklama imkanın olduğu yer ise Hisarönü mevkisidir. Hisarönü Ölüdenize 3 kilometre mesafede bulunur. Fethiye hisarönü gece hayatı bakımından Fethiyenin merkezidir. Akşamları Hisarönü bölgesinde yemek yerleri ve eğlence yerleri çok kalabalık olmaktadır. Fethiye Ölüdeniz tatil beldesinde ağırlıklı olarak İngiliz turistler bulunmaktadır. Fethiyede Türkten daha çok İngiliz turist görebilirsiniz.

Antalya gezilecek yerler yazısında Marmaris hakkında da bilgiler vermek istiyorum. Antalya Marmaris arası 325 kilometredir. Muğla Marmaris arası 60 kilometredir. Marmaris Türkiyede her daim dolu olan bir tatil yeridir. Marmarisi şehir merkezi ve İçmeler bölgesi olarak ikiye ayırabiliriz. İçmeler bölgeside Marmaris içinde ayrıca bir tatil beldesi olmuştur. Marmariste ağırlıklı olarak İngiliz turist bulunmaktadır. Marmaris gece hayatı Marmarisin barlar sokağında sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Marmaris limanının hemen arkasında yer alan Marmaris barlar sokağı içinde çok fazla sayıda gece klübü vardır. Bu gece klüpleri arasında en popüler olanları Club Arena ,Crazy Daisy, Greenhouse ve Backstreeti sayabiliriz. Marmaris limanı boyunca her türlü yemek restorantını bulabilirsiniz. Benim burada tavsiyem nil balık restorantı olacaktır.

Antalya gezilecek yerler yazısında kısaca Bodrum hakkında da bilgiler vereceğim. Antalya bodrum arası 430 kilometredir. Muğla Bodrum arası 110 kilometredir. Bodrum daha çok yerli turistin ağırlıklı olduğu bir tatil beldesidir. Bodrum sadece beyaz renkte olan villalarıyla diğer tatil bölgelerinden ayrışmaktadır. Bodrum merkezde bulunan plajda denize girildiği gibi Bodrumda daha çok Bodruma yakın olan koylarda denize girmek ve konaklamak tercih edilmektedir. Bodrum koyları arasında Gümüşlük , Torba , Yalıkavak , Türkbükü , Gölköy , Gümüşlük ,Turgutreis , Bitez ve Gümbeti sayabiliriz. Bodrumda hem herşey tatil sisteminde otelleri ve tatil köylerini hem de ufak otel ve pansiyonları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bodrum Marmaris Fethiye dışında Muğla gezilecek yerler arasında Akyaka Gökova Dalaman Datça ve Aydın ilinin bir ilçesi olan Didimi de sayabiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir