Antalya, Çeşme ve Bodrum’a Alternatif Tatil Yerleri

alternatif tatil yerleriTürkiye tam bir tatil cenneti, bu yüzden dünyanın hemen hemen her yanından her yıl milyonlarca turist Türkiye’nin güzel sahilleri ve tarihi güzelliklerini görmeye geliyor. Yurt içi turizm de son zamanlarda daha popüler bir hal aldı. Bodrum, Antalya ve Çeşme kesinlikle özellikle yerli turistlerin en çok tercih ettiği yerler fakat güzel bir tatil geçirmek isteyenler buradaki kalabalıktan şikayetçi. Kalabalık arttıkça yüzecek alan da, gezme isteği de azalıyor insanda.

En az bu adresler kadar güzel turizmin geliştiği, yurt içi ve yurt dışı turistler tarafından tercih edilen alternatif tatil adreslerini keşfetmekte fayda var. Aslında bu alternatiflerin bir kısmını iyi biliyorsunuz:

Fethiye

fethiyede paraşüte binmekAkdeniz’in incisi diye tanımlayabileceğimiz Fethiye, yeşil ve mavinin buluştuğu tam bir doğa harikası. Fethiye’de son yıllarda yapılan çok sayıda 5 yıldızlı otel ve butik de buranın turizmin yeni adreslerinden biri olacağının ispatı. Fethiye’yi tercih edenler özellikle gemi turları yapmaya bayılıyor. Ünlü Kelebekler Vadisi gidilen ve adından çokça söz ettiren önemli bir koy. Ölüdeniz’e bağlı olan bu harika yer, kanyonlarıyla meşhur Babadağ’ı turistlerin ilgi odağı yapıyor. Birçok turistin aklına Fethiye deyince ilk gelen yer ise şüphesiz Ölüdeniz. Çok sayıda plaj ve mekan ile tatilcilere çeşitli olanaklar sunan Ölüdeniz, berrak suyu ile ünlüdür.

Soğuk sularıyla meşhur ve çok kişi tarafından henüz keşfedilmemiş olan Saklıkent de yine tekne turu yapanların en çok uğradığı adreslerden birisi. Fethiye’de otlu gözleme, balık ürünleri ve Avrupa, Uzakdoğu mutfağından yiyecekleri bulabilirsiniz, özellikle limanda bulunan restoranlar lezzetli yemekler sunuyor.

Marmaris

Muğla’ya bağlı Marmaris yakın zamana kadar yerli turistlerin tercih ettiği bir tatil bölgesiydi. Artık daha da popüler bir yer oldu. Bunda Marmaris’in güzel denizi ve doğanın payı yadsınamaz. Marmaris Kalesi ve Müzesi gibi gezilip görülecek yerlere ek olarak Marmaris’te gece hayatının da hareketli olması turist sayısını arttırıyor. Turunç, Kızkumu, Amos Koyu, Boncuk Koyu gibi güzel koylar dışında; Cennet Adası Plajı, Uzunyalı Plajı ve Sedir Adası Plajı da yüzebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Marmaris mutfağı ise yeşil bitkiler ve balık ile yapılan lezzetli yemeklerle dolu.

marmaris gezilecek yerler

Mersin

Mersin’in Akdeniz’e olan kıyısı o kadar çok plaja ev sahipliği yapıyor ki neredeyse sahil boyunca her yerden denize girilebiliyor. Bunun sonucu olarak da gerek Mersin’de bulunan otellerde gerekse Mersin civarındaki yazlıklarda yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist kalıyor. Susanoğlu, Akçakıl, Ayaş, Kocahasanlı, Kargıpınarı bu onlarca plajdan sadece bazıları. Mersin’de fiyatların diğer tatil bölgelerine oranla daha ucuz olması da burayı eşi bulunmaz Hint kumaşı kadar değerli yapıyor. Ayrıca şehir yüzyıllar boyu çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığından dolayı Soli, Kelenderis gibi antik kentlere de ev sahipliği yapıyor. Mersin’e uğramışken tantuni ve tatlı yemeden dönmeyin.

Mersin’i turizm için alternatif bir adres yapan en önemli şeylerden birisi de şehrin turizme verdiği önem ve bu yönde yapılan tesisleşmeler.

Edremit

Balıkesir’e bağlı olan Edremit yıllardır yerli turizmin alternatif rotalarından birisi konumunda. Ege Denizi’nin serin suları ve Antalya, Bodrum gibi yerlere oranla daha sakin bir tatil bölgesi olması ise en büyük avantajları. Bölgede özellikle organik tarım ve zeytincilik de gelişmiş olduğundan güzel bir yaz tatilinin ardından eve dönerken yanınızda sağlıklı ürünler götürebilirsiniz.

Datça

Eski Yunanlılar Datça’dan bahsederken yeryüzündeki cennet olarak tanımlamışlar, haksız da değiller hani. Güzel koyları ve plajları ile yaz tatili için ideal bir adres olan Datça’da ayrıca gece hayatı da hareketli. Son yıllarda dünyanın sayılı zenginleri de yatlarıyla Datça’daki koylara gelmeye başladı. Berrak denizi, Kızılbük, Ovabükü Kargı Koyu ve gelişen turizmiyle Datça farklı bir tatil yeri arayanlar için ideal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir