Ankara Gezilecek Yerler

kızılay meydanıAnkara gezilecek yerler yazısında Ankaraya bir iş için yada gezmek için 2 veya 3 günlüğüne gittiğinizde Ankarada gezilecek yerler, Ankarada görülmesi gereken yerler, Ankaranın tarihi yerleri, Ankaranın parkları, Ankaradaki alışveriş merkezleri, Ankara alışveriş yapılacak yerler hakkında bilgiler vereceğim. Ankara gezilecek yerler arasında Anıtkabir, Ankaranın merkezi Kızılay, Sakarya caddesi, Tunalı Hilmi caddesi,7. cadde (Aşkaabat caddesi),

Filistin sokağı, Gençlik parkı, Kuğulu park, Atakule, Atatürk Orman Çiftliği, 50. yıl parkı, Göksu parkı, Ankara kalesi, Augustus tapınağı, eski meclis binasını sayabiliriz. Ankara gezilecek yerler arasındaki bu yerlerin bazıları hakkında ayrıntılı bilgiler aktarıcağım.

Ankara gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan Anıtkabire gitmek için Ankaranın her yerinde Anıkabir yazan tabelalar bulunmaktadır. Anıtkabir Ankara Anıttepe (Rasattepe) bölgesinde yer alır. Anıtkabire girerken sizi aslanlı yol karşılar. Burada 24 adet aslan heykeli bulunmaktadır. Daha sonra sizi tören alanı ve mozole karşılar.

Ankara gezilecek yerler arasındaki Ankaranın merkezi konumda yer alan Kızılay meydanı adını şu anda orada bulunmayan Kızılay genel merkezi binasından almıştır. Kızılay meydanına Ankaranın her yerinden metro ve otobüslerle rahatça ulaşabilirsiniz. Kızılay bulvarı köşesinde görkemli yapısıyla Kızılay alışveriş merkezi binası bulunmaktadır. Kızılay meydanı etrafında bulunan sokaklarda birçok otel bulunmaktadır.
Kızılay meydanının hemen yanında yer alan Sakarya caddesi Ankaranın geceleri geç saatlere kadar sürekli kalabalık olan bir bölgesidir. Sakarya caddesi üstünde bir çok restoran, yemek yiyilebilecek yer, her türlü müziği çalan barlar, oturup sohbet edebileceğiniz cafeler bulunmaktadır. Ankara sakarya caddesi bölgesinde bulunan eğlence mekanlarında sabahlara kadar süren müzik seslerini duyabilirsiniz. Burası Ankaranın günün her saati en canlı bölgesidir. Peşpeşe sıralanmış çiçekçilerde yine bu bölgede yer almaktadır.

7. caddeAnkara Bahçelievlerde yer alan 7. cadde şimdiki adıyla Aşkaabat caddesi Ankara gezilecek yerler arasında görülmesi gereken bir yerdir. 7. caddeye girer girmez İstanbuldaki Bağdat caddesine benzer yapısı hemen dikkat çekmektedir. Buraya Ankaranın bağdat caddesi diyebiliriz. 7. cadde tek gidişli yol üzerinde kurulmuş olan bir çok cafe ve mağaza ve restorandan oluşan bir caddedir. 7. caddede bulunan mekanlar çok şık bir görünüme sahiptirler.

Ankara gezilecek yerler arasında yer alan bir diğer caddede Tunalı Hilmi caddesidir. Tunalı Hilmi caddesi Kızılay meydanından yaklaşık 20-30 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz bir caddedir. Burasıda Ankaranın en işlek yerlerinden birisidir. Tunalı hilmi caddesi sürekli trafiğin yoğun olduğu, Bahçelievlerdeki 7. caddenin biraz farklı bir versiyonu gibidir. Tunalı hilmi caddesinin hemen yukarısında yer alan Filistin caddesi ve Gaziosmanpaşa bölgesi Ankaranın en güzel bölgelerinden birisidir. Filistin caddesi üzerinde en bilindik markaların şık mağazaları ve çok kaliteli yemek yiyebilecek yerler yer almaktadır.
Ankara Ulusta yer alan Ankara Kalesi ve Augustus tapınağıda vaktiniz olursa Ankara görülmesi gereken yerler arasında yer alan tarihi yerlerdendir. Eski meclis binasıda yine Ulusta yer almaktadır. Ankaranın en büyük parklarından birisi olan Gençlik parkının giriş kapılarından birisi de Ulusta yer almaktadır. Ankaranın Ulus semtine Kızılaydan 15 dakikada otobüsle ulaşabilirsiniz.

Ankarada alışveriş yapılacak yerler arasında ilk sıralarda az önce yukarıda Ankara gezilecek yerler arasında sıraladığım Kızılay, Sakarya caddesi, 7. cadde, Tunalı hilmi caddesi bölgelerini sayabiliriz. Bu bölgeler dışında Ankara alışveriş yapılacak yerler arasında Ankaradaki alışveriş merkezlerinide sayabiliriz. Ankaranın en çok ziyeret edilen ve en popüler alışveriş merkezleri arasında Ankamall, Cepa , Kentpark Avm, Atakule avm, Panora avm, Armada avm’yi sayabiliriz.

Ankarada gezerken çevrenizde sürekli olarak Bakanlıklar, devlet daireleri, resmi kurumlar gibi bir çok bina görebilirsiniz. Türkiyenin başkentinde başınızı çevirdiğiniz her yerde mutlaka bir devlet dairesiyle karşılaşıyorsunuz. Ankara aynı zamanda bir üniversite şehridir de diyebiliriz. Türkiyenin önemli üniversitelerinden Odtü, Hacettepe üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara üniveristesi Bilkent üniversitesi Ankarada bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir