Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

anadolu yakası gezilecek yerlerAnadolu yakası gezilecek yerler yazısında İstanbul Anadolu yakasında bulunan ilçeler, anadolu yakasında görülmesi gereken yerler, anadolu yakasındaki alışveriş merkezleri, anadolu yakasının yemek yerleri, anadolu yakasındaki eğlence yerleri, anadolu yakası gezilecek doğa yerleri, anadolu yakası gezilecek manzaralı yerler, Anadolu yakası arabayla gidilecek yerler , İstanbul anadolu yakası gezilecek yerler mekanlar konularından bahsedeceğim. 

Anadolu yakasının günün her saati en kalabalık ve hareketli yeri olan Kadıköy ile yazıya başlıyorum. İstanbul anadolu yakası gezilecek yerler arasında Anadolu yakasının en eski semti Kadıköy Anadolu yakası gezilecek yerler arasında ki günün her saati kalabalık olan bir ilçedir. Kadıköy anadolu yakasının merkezidir diyebiliriz. Kadıköye İstanbulun her yerinden ulaşım imkanı bulunmaktadır. Metro, otobüs, minibüs, vapur, motor, dolmuş bütün ulaşım araçlarının Anadolu yakasındaki ana durağı Kadıköydür.

Kadıköyü sahil tarafı ve Bahariye tarafı olarak ikiye ayırabiliriz. Kadıköyde sahil bölgesi özellikle postanenin arkasında ki restoranların yemek yerlerinin, canlı müzik yapan mekanların yoğunlukta olduğu bahariye caddesibölgede haftasonu akşamları çok kalabalık olmaktadır. Kadıköy Bahariye bölgesinde bir çok mağaza ve alışveriş yapılacak mekanlar bulunmaktadır. Moda semti de Kadıköyün hemen yanında bulunan güzel bir İstanbul semtidir. Kadıköy denince akla Fenerbahçe gelmektedir. Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadı burada bulunmasından dolayı Fenerbahçenin maçının olduğu günler Kadıköy her zamankinden çok daha kalabalık olmaktadır.

Kadıköyün hemen yanında yer alan Haydarpaşa semtinde birçok Türk filminde gördüğümüz, eskiden Anadoludan İstanbula gelenlerin ilk gördüğü, İstanbulun önemli simgelerinden biri olan Haydarpaşa garı bulunmaktadır. Haydarpaşa tren garı İstanbul anadolu yakası gezilecek yerler arasında görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Son yıllarda popülerleşen düğün resimlerinin dışarıda çekilmesinden dolayı Haydarpaşaya gittiğinizde gelinle damadı fotoğraf çekilirken görmek artık sıradan bir durum oldu. Haydarpaşa garının muhteşem bir eski İstanbul manzarası da bulunmaktadır.

kız kulesiAnadolu yakasında bulunan gezilecek yerler arasında İstanbul Avrupa yakası tam karşıdan gören yine İstanbulun eski ilçelerinden birisi olan Üsküdar bulunmaktadır. Üsküdarda son dönemde yapılan Marmaray durağı da Üsküdarı önemli bir merkez haline getirmişti. Üsküdar sahili boyunca deniz kenarında bir çok restoran cafe üsküdarda yemek yenilecek yerler vardır. Üsküdar denince Kız Kulesinden de bahsetmek gerekir. Anadolu yakasında kız kulesi de çok fazla ilgi çeken bir yerdir.

Anadolu Yakası Gezilecek Yerler : Bağdat Caddesi

Avrupanın en pahalı caddelerinden birisi olan Bağdat caddesi de anadolu yakasında görülmesi gereken yerler arasındadır. Bağdat caddesi Caddebostandan başlayan Bostancıya kadar devam eden üzerinde en şık Bağdat caddesi yemek yerlerinin bulunduğu, en güzel Bağdat caddesi alışveriş yerlerinin bulunduğu bir yerdir. Bağdat caddesinde trafik tek yönlüdür. Gidiş ve geliş farklı caddelerden yapılmaktadır. Bağdat caddesi İstanbulun en pahalı yerlerinden birisidir. Bağdat caddesi hemen yanında bulunan Kalamış semti de Anadolu yakası gezilecek yerler arasında görülmesi gereken bir yerdir. Kalamışta bulunan Kalamış marina bu bölgeye farklı bir güzellik katmaktadır.

Bostancı Pendik Arası

Bostancıdan Pendiğe kadar uzanan sahil şeridi özellikle yaz aylarında çok dolu olmaktadır. Bostancı Pendik arasındaki bu bölgede merkezi noktalar olarak Bostancı sahil, Süreyya plajı sahil ve Pendik marina bölgesini sayabiliriz. Bostancıda deniz otobüsü bulunmasından dolayı Bakırköy Bostancı, Yenikapı Bostancı arası ulaşım çok rahattır. Bostancı Bakırköy deniz otobüsü Bostancıya Avrupa yakasından gelenler için çok rahat bir ulaşım aracıdır. Bostancı sahilde bulunan dedikodulu meyhane buranın en eski popüler mekanlarından birisidir. Ayrıca hemen Bostancı sahil ışıkların yanında bulunan Beers isimli mekanda Bostancının popüler mekanları arasındadır.

Süreyya Plajı

Süreyya Plajı sahili son yıllarda birbiri ardına açılan mekanlardan ötürü Anadolu yakasında tercih edilen yerlerden birisi olmuştur. Süreyya plajında gece geç saatlere kadar açık olan bir çok cafe bulunmaktadır. Birçok yemek yerinin yanı sıra birkaç tane de alışveriş yapılabilecek yer bulunmaktadır. Anadolu yakası gezilecek yerler arasında yeni açılmış olan Pendik marina da Anadolu yakasında görülmesi gereken bir yerdir.

cadde

Anadolu Yakası Alışveriş Merkezleri

İstanbulda Anadolu yakasında gezilecek yerler arasında alışveriş merkezlerinden de bahsetmek istiyorum. İstanbul anadolu yakasındaki alışveriş merkezlerinin sayısı son yıllarda sürekli artmaktadır. Anadolu yakasındaki alışveriş merkezleri arasında en çok tercih edilen alışveriş merkezleri Ataşehirde bulunan Palladium, Yenisahrada bulunan Optimum alışveriş merkezi ve Maltepede bulunan Carrefour maltepepark alışveriş merkezidir. Bu alışveriş merkezlerinde özellikle haftasonları araba park edecek yer bulmakta zorluk yaşanacak kadar kalabalık olmaktadır. İstanbul anadolu yakasında İstanbulun biraz dışında Kurtköyde bulunan Viaport alışveriş merkezi de çok tutulan ve kalabalık olan bir alışveriş merkezidir.

İstanbul anadolu yakasında bulunan gezilecek yerler arasında Anadolu yakası tarihi yerleri listesinde Beylerbeyi sarayı, Mihrabat korusu, Anadolu hisarı, Fethipaşa korusu, Küçüksu kasrı, Selimiye kışlası ve az önce bahsettiğim Haydarpaşa garını sayabiliriz.

Çamlıca tepesi muhteşem İstanbul manzarasından dolayı gezmeyi sevenler için Anadolu yakasında tercih edilebilecek bir yerdir. Üsküdardan Anadolu Kavağına kadar olan deniz kenarı bölgesi görülmesi gereken bir yerdir.

One thought on “Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

  1. Incekum macerapark adinda harika bir mekan var
    Karadeniz kiyisinda deniz atv paintball restoran macerapark çadir kamping toplanti salonu.hersey var AMA en güzeli mûthisss bir tepeden baktiginiz millerce açiklikta ki Karadeniz manzarasi
    haftaiçi haftasonu şirket toolantilari Ve okul gezileri icin de tercih ediliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir