Amsterdamda İcebar Tecrübesi

icebar amsterdamAmsterdam gezilecek yerler arasında icebar adındaki buzdan yapılmış barda yer alır. Amsterdama gezmeye gittiğimizde Amsterdamda icebar olduğunu bilmiyordum. Amsterdamda gezerken çeşitli bölgelerde bulunan turist information noktalarının birinden aldığım tanıtım kağıtları içinde Amsterdam icebar diye bir yer gördüm. O akşam oraya gitmeye karar verdim. İcebar adı üstünde buzla kaplı bir bar. Daha önce İcebara Taylandda gitmiştim.

Akşam olunca elimdeki Amsterdam haritasına baktığımda merkeze yakın bir yerde olduğunu gördüğüm İcebara Dam meydanından yürüyerek 20 dakikada gittik. Turist information noktasından aldığım İcebar broşüründe, bu broşürdeki kuponla gidersek normalde 19 euro olan içeri giriş fiyatı yerine 16 euroya giriş yapılabileceği yazıyordu. Bu fiyata 3 adet içki dahil. 3 kişi gittiğimiz icebarda kişi başı 16 euroya içeri girdik. İçeri girer girmez kasada ücreti ödüyorsunuz. Ücreti ödeyince size 3 adet marka veriyorlar. Bu markalardan 1 tanesinin rengi diğerlerinden farklı. Kasadaki kız markalarla ilgili hangi markayla ne içilebildiğine dair bişeyler anlattı ama anlamadım. Birde icebara giriş saatimizin 20 dakika sonra olduğuna dair bir kupon verdi elimize.

İcebar Giriş Ücreti

amsterdam ice barAmsterdam gezilecek yerler arasında yer alan icebardan içeri girince ilk olarak sizi normal barlardan hiçbir farkı olmayan bir yer karşılıyor. Burası sizin her zaman gidip vakit geçirebileceğiniz bir yer gibi gözüküyor. Barın diğer köşesinde ise eskimoların soğuktan korunmak için giydikleri kıyafetlerin yanyana asılı durduğu bir alan gördum. Bu kıyafetleri giymiş kişileri barın en arkasında bir yerden çıkarken gördüm. Biz icebara giriş saatimiz gelene kadar barda oturduk. Bir marka vererek içkimizi aldık. Ben icebar giriş ücretinin 16 euro ve 3 içkininde buna dahil olduğunu görünce fiyatın ucuz olduğunu düşünmüştüm. Fiyatın neden ucuz olduğu aldığımız içkiden sonra belli oldu. Çünkü içkide alkol neredeyse hiç yok. Meyve suyuna benzer Bir şey içtik. Diğer iki markayla aldığımız içkilerde buna benziyordu.

icebarBizim fişimizde yazan saat geldiğinde bir anda barda çalışan personeller ellerindeki çanları sallayarak icebar saatinin geldiğini söylüyorlardı. Bu şekilde 1 dakika kadar çanları çalmaya devam ettiler. Bizimle aynı saatte gerçek icebara girecek olanlar sıraya geçerek eskimo kıyafetlerini giymeye başladılar. Kıyafetler sadece kafadan giyilebiliyor. Başınızdan geçiriyorsunuz bu adını bilmediğim giysiyi. Ellerinizede eldiven giydiriyorlar. Yaklaşık 15 kişi hep beraber gerçek buzbara giriyoruz. İçeride her yer buzla kaplanmış. İçerideki sıcaklık derecesi -5 falan olabilir. Ufak bir var yapmışlar buraya. Bardan içeceklerimizi alıyoruz. İçeceklerde yine buzdan yapılmış bardaklara konuluyor. İlk girdiğim anda o kadarda soğuk değilmiş gibi hissettim. Ama içeride kaldıkça daha soğuklaşmaya başladı. Bardaklar buzdan olduğu için birkaç kişinin elinden kayarak düştü. Bardakların buzdan olduğunu biliyorlar nasıl düşürürler, niye biraz daha dikkatli tutmuyorlar diye düşünürken, elimde sıkıca tuttuğum bardak bir anda elimden kayıp düştü. Anladımki tutmakla ilgisi yokmuş bardak bir anda avucunuzun içinden kayabiliyor.

Amsterdam gezilecek yerler arasında yer alan İcebar içinde istediğiniz kadar kalabiliyorsunuz. Tahminen 15-20 dakika içeride durduktan sonra herkes yavaş yavaş çıkmaya başladı. Bizde 20 dakika sonra çıkarak icebarın normal bar bölümüne geri döndük. Eskimo kıyafetlerimizi çıkardık. Dünyanın bazı şehirlerinde yer alan icebarlardan birine mutlaka girmenizi tavsiye ederim. Amsterdama gidecek olanlar buradaki icebara giderek farklı bir deneyim yaşayabilirler. İstanbuldan Amsterdama çok ucuz fiyata bilet alabilirsiniz. Hatta bu dönemde Türk Hava Yolları’nın Amsterdama kampanyalı uçak biletleri de bulunmaktadır. Kısa bir gezi için Amsterdam birçok Schengen ülkesinden daha ucuza gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir