Amerikada Öğrenci Olmak

amerikada öğrenci hayatıAmerikada öğrenci olmak yazımda size Amerikaya öğrenci olarak gittiğinizde hangi zorluklarla karşılaşabileceğinizi, yaşam masraflarını, nasıl ve nerede konaklayacağınızı, bunların avantajlarını ve dezavantajlarını kendimden de örnek vererek detaylı bir şekilde anlatacağım. Amerikada öğrenci olmak seçimini yaptıktan sonra en önemlisi doğru şehri seçmektir. Çünkü İngilizce dil eğitimi bir çok şehirde benzer standart ve kalitede bulunmaktadır.

Bu yüzden özellikle uzun dönem kalacak öğrencilerin yaşayacakları şehri seçmeleri daha büyük önem kazanmaktadır. Örneğin ben 6 aylık bir dil eğitimi almak için bana en uygun şehri tercih ettim. Bunun için sizde ucuz mu, ulaşımı kolay mı, kalabalık mı, hava şartları nasıl, küçük bir şehir mi, konaklama imkanları nasıl gibi birçok konuda kriterlerinizi belirleyip ona göre seçim yapmalısınız. Ben San Francisco seçimini yaptım. Amerika’da genel olarak ulaşım sıkıntı. San Francisco ve New York dışında.

Amerikada Öğrenci Olmak yada Olmamak

Amerikaya Ayak Bastığım İlk An

amerikada öğrenci olmakAmerikada öğrenci olmak yazısında öncelikle bahsetmek istediğim Amerikaya ilk ayak bastığınızda ne yapacaksınız? Uçaktan indiniz ve hiç bilmediğiniz bir ülkedesiniz, bu durumda konaklayacağınız yere nasıl gidebileceğiniz hakkında bilgi vereyim. Otobüs, metro veya taksi gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer konaklayacağınız yere okulunuzun transfer etmesini isterseniz 150-250 dolar civarında bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret gidilen şehre, havaalanına seçtiğiniz okula göre değişiklik göstermektedir. Bu hizmet karşılığında okul size özel bir taksi kiralayacaktır. Burada asıl soru kocaman havaalanında siz bu taksiciyi nasıl bulacaksınız… Bu konuya da okullar şöyle çözüm getirmektedir. Siz vize kontrolünden geçtikten ve bavulunuzu aldıktan sonra çıkış tünelinin sonunda taksici, sizin veya okulunuzun adının yazdığı bir tabela tutuyor yada tişört giyiyor olacaktır. İlk gidişte bu hizmetin alınması sizi o ilk gün yaşadığınız kaostan birazda olsun kurtarabilir. Bu hizmetin dezavantajı ise, normalde taksi tutup 70 dolara gidebileceğiniz bir yere 150 dolar para ödemenizdir. Ben İngilizce bilmememe rağmen kendime çok güvenmiştim ve bu hizmeti almamıştım, metro kullanmıştım.

Amerikada Aile Yanında Kalmak

amerikada dil okumakAmerikada öğrenci olmak konusunda şimdi gelelim aile yanında kalma fikrine. Kalacağınız ailenin evi büyük olasılıkla şehir merkezinin dışındadır. Yani gününüzün birkaç saati yollarda geçebilir. Ayrıca hafta sonu da dahil belli bir saatten sonra ulaşımda sıkıntı yaşanmaktadır. Bir diğer önemli husus da evdeki ailenin nasıl bir yapıda olduğunu bilemezsiniz. Ev sahibinin bazı özellikleri kültür farklılığından dolayı size çok yabancı gelebilir. Aile yanında biraz süprizlere açık olmanız gerekmektedir. Evde kendinize ait bir odanız veya oda seçiminize göre bir oda arkadaşınız olabilir. Benim tavsiyem hangi konaklamayı seçerseniz seçin oda arkadaşınızın olmasıdır. Çünkü sizin bilmediklerinizi anlatabilecek, alışmanızı hızlandırabilecek, konuşma pratiğinizi geliştirebilecek ve üzerinizdeki o ilk çekingenliği atmanıza yardımcı olacaktır. Amerikada aile yanında kalmanın en önemli avantajlarından biri ise diğer konaklama seçeneklerine göre uygun bir maliyeti olmasıdır. Ayrıca seçiminize göre sabah kahvaltı ve akşam yemeği de size sunulabilmektedir.

Amerikada İlk Günler

amerikada öğrenci yaşamıAmerikada öğrenci olmak yazısında konaklamayı da hallettiğimize göre şimdide ilk birkaç haftayı size anlatayım. Ben hostelime vardıktan sonra ilk birkaç gün şehri yürüyerek gezmeye başladım. Bu hem zaman geçirmek için hem de şehri öğrenmek için faydalı oldu. Daha sonra benim tavsiyem ihtiyaçlarınızı belirleyerek bir markete gidin ve ilk alışverişinizi gerçekleştirin. Çünkü bu sizin çekingenliğinizi atmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin ben 2 gün boyunca herhangi bir alışveriş yapmaya çekinmiştim.

Amerikada öğrenci olmak yazısında bahsetmek istediğim diğer yapılması gereken en önemli şey ise telefonla görüşebileceğiniz bir hat almaktır. Ben 3. gün 50 dolara T-Mobile hattı aldım. Bu hatla Türkiye ile görüşebilmektesiniz. Fakat ülkemizdeki hatların çekim kalitesinin T-Mobile’ dan çok daha iyi olması beni şaşırtmıştı. Bu yüzden ben size at&t kullanmanızı öneririm. Yaklaşık 1 ay sonra 50 dolara at&t hattı satın almıştım. Fakat bu hatla da Türkiye’yi arayamazsınız. Bu iki hat dışında da hatlar vardır ve ilerleyen zamanlarda kullanım durumunuza göre onları da tercih edebilirsiniz.

Amerikada ki ilk birkaç günden sonraki 2 haftayı alışmaya çalışarak ve genellikle şikayet ederek, ailemle günde 2 saat telefonda konuşarak geçirmiştim. Bu geçen ilk birkaç haftada aklıma daha önce hiç gelmeyen kişileri aradım. Bunun sebebi ise kültür şoku ve yalnızlıktır. Bu yüzden benim tavsiyem, yaşayacağınız bu durumu herkesin yaşadığını bilmeniz ve hızlı bir şekilde alışmaya çalışmanız olacaktır. Bu yüzden ben bu dönemi biraz daha hızlı atlatmıştım.

Amerikada Gittiğim Dil Okulu

amerika öğrenci hayatıAmerikada öğrenci olmak konusunda Amerikaya gidişimin esas sebebi olan İngilizce öğrenmeye gelelim. Birazda dil eğitimi almak için gittiğim okuldan bahsetmek istiyorum. Gittiğim okulun adı İntrax, kaliteli sayılabilecek okullardan biriydi. Sanırım 2014 yılı içerisinde 6 aylık fiyatı 6500 dolara gelmekteydi. Amerikada ki birçok okul gibi öğrenciyi sosyalleştirme konusunda çok iyiydi. Sosyal olabilmek İngilizcemin gelişebilmesi için önemliydi. İlk gittiğim 1,5 ay hızlı bir sosyal çevre edinerek Türkçe konuşmayarak hatta ailemle telefonda konuştuğum süreyi azaltarak İngilizcemin ilerlemesinde hızlı bir yol almıştım. Fakat tanıştığım Türk arkadaşımla daha fazla zaman geçirmeye başladım. Hiç Türkçe konuşmayacağım diyerek Amerika ya geldim ama buna 1,5 ay dayanabildim. Çünkü bir noktadan sonra kendi dilinizi konuşma isteği ve kendinizi yalnız hissetmeniz Türk bir arkadaş aramanıza sebep olmaktadır. Benim avantajım ise arkadaşımla beraber hep yabancılarla vakit geçirdiğimiz için pek Türkçe konuşamadık. Böylece 6 ayda genel olarak fena sayılmayacak bir İngilizce seviyesine geldim. İngilizce biliyorum demek için ise en az 2 sene yaşamak gerektiğinin fark etmiş oldum.

San Franciscoda Öğrenci Olmak

amerika dil okullarıAmerikada öğrenci olmak yazısında şimdi birazda San Franciscoda yaşamdan bahsetmek istiyorum. Örneğin San Francisco da çok fazla Asyalı vardı. New York dan sonra en büyük Çin mahallesi San Franciscodadır. Californianın Los Angeles, San Diego gibi diğer şehirlerinde ise Meksikalılar çoktur. San Franciscoda konaklama ve yaşam masrafları Amerikadaki diğer şehirlere göre biraz pahalıdır.(New York hariç) ama İstanbul da yaşayan biri için ülkemizdeki dolar kuru yüksek değilse çok fazla fark etmemektedir. Örneğin 9-10 dolara doyurucu güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Amerikada Bahşiş

Amerikada öğrenci olmak yazımda son olarak bahşiş konusunu anlatacağım. Kaldığım süre boyunca anlam veremediğim bir diğer şey ise, neredeyse aldığınız her hizmet için bahşiş verme zorunluluğudur. Örneğin gittiğiniz restoranda fişe ek olarak vereceğiniz bahşiş oranları yazmaktadır. Bu oranlar en az %10’ dan başlamaktadır. Bu ücreti ödemediğinizde kimse sizi kovmaz fakat restorandan ayrılırken bahşiş kültürü konusunda kibarca bilgilendirilebilirsiniz. Amerika da taksiciye bile bahşiş vermek kültür haline gelmiş.

Bu yazıda Amerika öğrenci vizesi konusundan bahsetmedim. Daha önce Amerika için öğrenci vizesi hakkında yazdığım yazıya Amerika öğrenci vizesi linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir