Amerikada Ne Yenir

istiridyeAmerikada ne yenir yazısında Amerika gezimiz boyunca Amerika yemek yerleri, Amerikan mutfağı, Amerikan yemekleri, Amerika restoranları hakkında edindiğimiz tecrübeleri bizim gittiğimiz fast food ve restoranlardan bahsederek anlatacağım. Amerikada ne yenir yazısında sırasıyla San Francisco, Los Angeles ve Las Vegas yemek yenilecek yerler ile ilgili bilgiler vererek devam edeceğim. San Francisco yemek yenilecek yerler ile başlayalım.

San Franciscoda yemek yerleri denince ilk akla gelen yer Pier 39 oluyor. San Francisconun her daim en kalabalık yeri olan Pier 39’da her çeşit restoran bulunmaktadır. Ama özellikle Pier 39’da deniz ürünleri restoranları çoğunluktadır. San Francisconun ve Pier 39 un en meşhur yemeği biraz sert bir ekmeğin içinde servis edilen çorbadır. San Franciscoya giderseniz başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz bu çorba mutlaka içilmesi gerekir. Ben içtiğimde çorbanın tadı bana hiç de fena gelmedi. Tabii Burada esas önemli olan bu çorbanın sunum biçimi. Daha önce hiç bu şekilde bir ekmeğin içinde sunum yapılan çorba görmemiştim.

san francisco çorbaSan Francisco deniz kenarı olduğu için deniz mahsülleri oldukça geniş ve de ucuzdur. Bizim gittiğimiz restoranlarda kalamar siparişi verdiğimizde fiyatı hem ucuz hemde İstanbulda gelen porsiyonların büyüklüğünden en az iki katı büyüklükteydi. Yine aynı şekilde bu restoranlarda yengeç ve istakoz siparişi verdiğimizde fiyatlar Türkiye ile kıyaslanamayacak kadar uygundu. San Franciscoda kalınacak 2-3 günlük bir gezi için ben her gün deniz ürünleri yenilmesini tavsiye ederim.

yengeçSan Francisconun çok tutulan diğer bir restoranı da Union Square de bulunan Macy’s restorantıdır. Burası Union square de bulunan Macy’s alışveriş merkezinin en üst katında bulunmaktadır. Biz Macy’s restoranına cuma akşamı gittik. Gittiğimizde içerisi çok büyük olan restoranın bütün masaları doluydu. İçeride yemek yemek için yarım saat terasta yemek için ise 1.30 saat sıra beklememiz gerektiği söylendi. Burası restorant bar tarzı bir mekan. Sadece cuma günü değil her gün çok kalabalık bir yer olduğunu öğrendik. Burada her çeşit et yemeği tavuk yemeği veya deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Burada ki fiyatlar bana Amerikada yediğim diğer yerlere göre biraz pahalı geldi. Terasında çok güzel bir San Francisco şehir manzarasının olduğunu söylemeliyim.

Ben Amerikaya gitsemde Türk yemekleri yemek istiyoruım diyorsanız benim San Franciscoda gittiğim Hayes Kebab restoranına gidebiliriz. Burası her türlü kebabın yapıldığı bir kebap restoranıdır. Biz gittiğimiz zaman yemeklerden oldukça memnun kalmıştık.

meksika yemekleriAmerikada ne yenir yazısına Los Angeles yemek yenilecek yerler ile devam ediyorum Los Angelesa gittiğimizde ise yemek tercihimizi meksika restoranları ve Amerikan filmlerinde sürekli gördüğümüz kırmızı koltuklara sahip amerikan hamburger restoranlarından yana kullandık. Bu benim hamburger restoranları dediğim restoranlarda her türlü fast food yemek yapılmaktadır. Biz hamburger yemeği tercih ettik. Bir çok farklı hamburger seçeneği arasından seçtiğimiz hamburger gerçekten çok lezzetli ve doyurucuydu. Amerikaya gitmişken bu tarzda bir restoranda hamburger yenilmesini şiddetle tavsiye ediyorum. Los angelesta ki diğer tercihimiz ise Santa monicada kaldığımız otel resepsiyonunun tavsiyesiyle gittiğimiz bir meksika restoranıydı. Türkiyede daha önce bir kaç kere meksika restoranına gitmiştim. Ancak Amerikada ki meksika restoranında yediğimiz yemekler gerçekten çok lezzetliydi. Hiç bilmediğimiz bir menü içinden hepimiz farklı farklı şeyleri seçtik ve herkes yediği yemekten çok memnun kaldı. Bu restorana Los Angelesta ki son günümüzde gitmiştik. Son günümüz olmasaydı aynı restorana mutlaka bir kez daha giderdik.

balıkAmerikada ne yenir yazısında son olarak Las Vegas yemek yenilecek yerler hakkında bilgiler vererek son veriyorum. Las Vegasa gittiğimizde şunu gördük. Las Vegasta çok lüks restoranlar bulunmaktaydı. Amerikanın en önemli şefleri bu restoranlarda hizmet vermekte ve bu şeflerin fotoğraflarını restoranların duvarlarında ve Las Vegas sokaklarında reklam amaçlı afişlerde gördük. Çok lüks restoranların dışında Las Vegasın her otelinin kumarhanesinde hemen yemek yenebilecek fast food restoranları bulunmaktaydı. Kumardan başını kaldırabilenler hemen yemeklerini yiyerek tekrar kumara geri dönüyorlardı. Biz Las Vegasta Las Vegas Strip üzerinde bulunan Paris otelinin altında ki Fransız restorantında yemek yemeği tercih ettik. Bu restoran Las Vegas bulvarına ve Las Vegasın en popüler oteli olan Bellagio otelinin hemen karşısında bulunuyor. Bu restoranda yemek yerken Bellagio otelinde belli aralıklarla yapılan su gösterisini tam karşıdan izleyebiliyorsunuz. Bu fransız restoranına girerken yine sıra beklemek durumundaydık. Ancak burada farklı bir durumla karşılaştık. Sıra beklerken bize sıra beklememize gerek olmadığı söylendi ve bize bir alet verdiler. Sıranız geldiğinde bu alet titreyecek ve ses çıkaracak, o zaman gelebilirsiniz denildi. Bunun sebebini anlamıştık. Bu restorantın sokaktan girişi çok rahat yapılabilecek olmasına rağmen, restoranın tek girişini de kumarhanenin içinden yapmışlar. Sıra durmayıp arkanızı döndüğünüzde kumarhane bütün ihtişamıyla karşınıza çıkıyor. Dolayısıyla sırada beklerken geçen zamanda kumar oynamaya teşvik ediyorlar. Yarım saat sonra verdikleri alet titremeye başladı ve restoranda ki yerimizi aldık. Burada garsona danışarak yediğimiz yemeklerin pek de bir özelliği olduğunu söyleyemeyeceğim. Bize tek farklı gelen ise yediğimiz istiridye. Daha önce hiç yememiş olduğumuzdan ötürü denemek istemiştik. Tadı fena değildi ama bir daha yermiyim hayır.

Amerika gezimiz boyunca yediğimiz bu yemeklerin dışında en çok yemeği Türkiyede de şubeleri bulunan subway restoranlarında yedik. Amerikanın en çok şubesine sahip olan fast food restoranı olan subway de soğuk sandwich seçeneklerinden her birini kendi seçtiğimiz özel ekmeklerle beraber yedik. Damağımıza göre yemek bulamadığımız zamanlarda subway restoranları her zaman imdadımıza yetişti diyebilirim.

Amerikada bahşiş vermek gerekir mi konusuna değinmek gerekirse yemek yediğiniz restoranlarda hesapla birlikte hesabın altında bahşiş tutarı yazıyor. Bu bahşişi ödememe gibi bir durumunuz yok. Bu bahşiş oranı ortalama  hesabın %10 u kadar oluyor. Bu oran gittiğiniz restorantın kalitesine göre ufak oranlarda değişebilir. Biz bizimle çok ilgilenen bir garsona extradan ufak bir bahşiş daha vermek istediğimizde garson bahşişin hesapta yazdığını bizim kendisine verdiğimiz bahşişi alamayacağını söylemişti. Gerçekten bu durum karşısında çok şaşırmıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir