Amerikada Alışveriş Yapılacak Yerler

amerikada alışveriş yapılacak yerlerAmerikada alışveriş yapılacak yerler yazısında Amerikaya gezmeye gittiğiniz zaman nerelerden alışveriş yapabilirsiniz, Amerikalıların alışveriş yapma alışkanlıkları, Amerikada ucuz fiyata alışveriş yapmanın yolları, Amerikada bulunan outlet alışveriş merkezleri, Amerikada alışveriş çılgınlığının en üst noktası olan Black Friday ile ilgili bilgiler verdiğim Amerikada alışveriş yapılacak yerler yazısı hazırladım.

Amerikada alışveriş yapılacak yerler denince benim aklıma ilk olarak Apple mağazaları önünde insanların bir telefon almak için günler öncesinden kuyruğa girmeleri ve Black Friday adını verdikleri şükran gününden sonraki ilk cuma günü yapılan indirimlerden faydalanmak için alışveriş merkezleri önünde bekleyen çılgın kalabalıklar geliyor.

amerikada alışverişAmerikada alışveriş yapılacak yerler arasında bende ilk olarak Amerikaya gittiğimde Apple şirketinin merkezi olan San Franciscodaki Market Street üzerinde bulunan Apple mağazasına gittim. Benim hiç bir zaman aklımın almadığı bir telefon almak için günler öncesinden kuyruğa girip gece mağazanın önünde uyuma geleneği Market Street’teki bu mağaza ile başladı. Buradan sonra bu alışveriş çılgınlığı bütün dünyaya yayıldı. Steve Jobsun otobiyografisinde de bu mağazadan bahsediliyor. Otobiyografide Apple’ı Steve Jobs ile birlikte kuran Steve Wozniak’ın bir ürün çıktığı gün buradaki mağazanın önüne gidip insanlarla bereber kuyruğa girip oradaki havayı hissetmek istediği yazıyordu.

Amerikada Alışveriş Yapılacak Yerler ve Dönemler

amerika alışveriş yapılacak yerlerAmerikada alışveriş yapılacak yerler konusunda Black Friday özellikle bahsedilmesi gereken bir gün. Her yıl bu gün ile ilgili televizyondaki anahaber bültenlerine kadar yansıyan görüntüleri izleriz. Black Friday denilen şükran gününden sonraki ilk cuma günü tam bir alışveriş çılgınlığı vardır. Perşembe gecesinden çadır kuranlar, mağazaların önünde bekleyenler olur. Marketlerde, mağazalarda tam bir savaş gerçekleşir. Amerikada alışveriş yapılacak yerler yazısında fiyatlardan örnek vermek gerekirse benim bulunduğum 2012 yılında bir market play station 3’ ü 99 $ gibi komik bir rakama satıyordu. Bu şok fiyatlar genelde teknoloji alanında yapılıyordu. Giyim ve aksesuar için ise, çoğunlukla şehir dışında büyük outlet mağazaları vardır. Bu mağazalarda Tommy, Polo vb. gibi Amerikan markaları, ülkemizdeki etiket fiyatlarının 1/3’ üne bazen daha da ucuza alabilirsiniz. Örneğin buradaki fiyatı 179 TL olan Polo kazağı, ben Amerikada 60 TL’ ye aldım. Eğer şehrin biraz uzağındaki büyük outlet merkezlerine gitmek için zamanınız yoksa, Amerikada alışveriş yapılacak yerler arasında yer alan San Francisco şehir merkezindeki Ross denilen mağazadan birçok giyim ve aksesuar ürününü uygun fiyata alabilirsiniz.

amerika alışveriş yerleriAmerikada alışveriş yapılacak yerler yazısında Amerikadaki outlet alışveriş merkezleri konusundan da bahsedeceğim. Ben bu outlet alışveriş merkezlerinin en meşhur olduğu yere gittim. Los Angelestan Las Vegasa giderken yol boyunca çok sayıda outlet alışveriş merkezi bulunuyor. Biz Las Vegasa gecikmemek için alışveriş merkezlerine gitmeyi düşünmüyorduk. Ancak bir geçtik, iki geçtik, üçüncüde artık dayanamadık ve bir outlet alışveriş merkezine girdik. Türkiyede de böyle outlet alışveriş merkezleri var. Ancak bizdekilerin adı outlet oluyor, fiyatlar ise normal bir mağazadan hiçbir farkı olmuyor. Bizim girdiğimiz outlet alışveriş merkezinde aklınıza gelebilecek bütün Amerikan markalarının oldukça büyük mağazaları vardır. Fiyatlar gerçekten çok ucuzdu. Fiyatları aynı markaların Türkiye fiyatları ile kıyaslayınca zaten bedeva gibi geliyordu. Örneğin ben o outlet alışveriş merkezinden 90 dolara aldığım saati Türkiyede birkaç faklı saatçide aynısını gördüm. Fiyatını sorduğumda 90 dolara aldığım saat için 800 ile 950 TL arası fiyatlar söylediler. Amerikada alışveriş yapılacak yerler arasındaki bu outlet alışveriş merkezlerinde giyim, kıyafet açısından çok uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz.

2 thoughts on “Amerikada Alışveriş Yapılacak Yerler

  1. çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler ingiltere ile ilgili alışveriş tüyolarının alışveriş alışknalıklarının olduğu bir yazınız var mı?yoksa yazmayı düşünüyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir