Amerika Yemek Kültürü

amerika yemek kültürüAmerika yemek kültürü yazısında Amerikada yaşadığım dönemde yemek konusunda yaşadığım tecrübeleri, hangi şehirlerde hangi ülke mutfaklarının çok bulunduğunu, Amerikalıların yeme alışkanlıklarını, Amerikaya turist olarak gidildiğinde ne yenilmesi gerektiğini, Amerikan mutfağında en sevilen yemekleri içeren bir Amerika yemek kültürü yazısı hazırladım.Türkiye’den yurtdışına çıkanların yaşadığı en büyük sıkıntıların başında yemek gelir.

Amerika yemek kültürü içinde dünya mutfağından başta Meksika yemekleri olmak üzere Çin yemekleri, Japon yemekleri önemli bir yere sahiptir. Amerika dünya mutfağına ait her çeşit restorana sahip bir ülke olduğu için yemek konusunda pek sıkıntı yaşanılan bir yer değildir. Ben Amerikada yaşadığım dönemde hiçbir sıkıntı yaşamadım. Çünkü Amerikanın çoğu bölgesinde olduğu gibi San Franciscoda da çok farklı kültürlerin mutfaklarından yararlandım. San Franciscoda daha çok Asya mutfağı, Los Angeles ve San Diegoda ise Meksika mutfağı yaygındır.

Amerika Yemek Kültürü ve Hamburgerciler

amerikan mutfağıAmerika yemek kültürü içinde bulunan mutfaklar arasında bizim yemek kültürümüze en yakını Meksika mutfağıdır. Ayrıca Amerika da yaygın olan hamburger kültürü bizim ülkemizdeki zincir hamburger markalarından ibaret değildir. Türkiye’deki dürümcüler gibi Amerikada hamburgerciler vardır. Bunlar ülkemizdeki markalardan çok daha fazla talep görmektedir. Ayrıca hamburger üzerine ün yapmış restoranlar dışında hamburgerci arabaları da çok meşhurdur. Bu hamburger arabaları öğle saatlerinde yemek arasına çıkan çalışanlar için işlek caddelere gelirler ve önlerinde büyük kuyruklar oluşur.

amerikan pizzaAmerika yemek kültürü konusunda benim en çok şaşırdığım şeylerden biri, Amerikada çok yaygın olduğunu düşündüğümüz Amerikan menşeli hamburger ve tavuk zinciri markalarının esasında düşündüğümüz kadar çok bulunmamasıdır. Bu ünlü markalar Amerikadan çok  Avrupa ve ülkemizde çok daha fazla talep görmektedir. Yurtdışına çıkıldığında yemekle ilgili herkes gibi benim de aklıma gelen diğer bir soru ise nerede, ne kadara, ve nasıl Türk yemeği bulabilirim. Bunun için gideceğiniz tek yer şehirdeki en yakın Türk restoranıdır. Fakat bu restoranlarda fiyat olarak ufak çaplı bir yıkıma uğrayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, ufak bir lahmacuna 5 dolar, cacığa 4 dolar ve bir tane(1 porsiyon değil) baklavaya 4 dolar verdiğimi söyleyebilirim. Ayrıca bu restoranlarda, asıl özlediğim ev yemeklerinden daha çok kebap ve döner gibi yiyecekler vardı.

hamburgerAmerika yemek kültürü denince Amerikalıların en sevdiği dünya mutfaklarını ve yemeklerini sıralamak istersek ilk sırada tabii ki hamburger gelir. Amerikalılar hamburgerden sonra Çin mutfağı ve Meksika mutfağını da çok severek yerler. Amerikada büyük dilim pizzalar en çok tercih edilen yemeklerdendir. Bizim sosisli dediğimiz Amerika yemek kültürü içindeki Hot Dog Amerika mutfağından yer alan bir diğer atıştırmalıktır. Amerika yemek kültürü konusunda tatlılardan bahsetmek gerekirse Amerikalılar tatlı olarak en çok donut, muffin, cookie adını verdikleri kek, bisküvi gibi şeyleri günün her saatinde yiyebilirler. Bu tarz tatlı ürünler son yıllarda ülkemizde de oldukça yaygınlaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir