Amerika Gezisi Maliyeti

amerikada iphone fiyatlarıAmerika gezisi maliyeti yazısında yapmış olduğumuz 12 günlük San Francisco, Los Angeles ve Las Vegastan oluşan California gezisinde yapmış olduğumuz harcamalardan, Amerika uçak bileti fiyatından, Amerikada konaklama için ödediğimiz ücretlerden, yeme içme harcamaları, giyim ve alışveriş ödemeleri, aldığımız teknolojik cihazların fiyatlarından bahsettiğim Amerika gezisi maliyeti başlıklı bir Amerika gezi yazısı hazırladım.

Hazırlamış olduğum Amerika gezisi maliyeti yazısında bazı yemek fişlerini, yaptığımız alışveriş fişlerini ve giriş biletlerini fotoğraflar olarak yayınlayacağım. Burada yayınladığım yemek fişleri 5 kişi yenmiş olan bir yemeğin fişidir. Bu gezide yapılan bazı harcamalarda 5 kişinin yaptığı toplam harcamalardır. Bir değerlendirme yaparken buna göre yaparsanız daha faydalı olur diye düşünüyorum. Bu yazıda yazmış olduğumuz harcamaları Şubat 2013 tarihinde yaptığımızı da belirtmek isterim.

Amerika gezisi maliyeti yazısına ilk olarak Amerika uçak bileti için ödediğimiz fiyat hakkında bilgi vereceğim. Biz ilk olarak San Franciscoya gitmeyi planlamıştık. San Franciscoya Thy ile direk uçak seferleri bulunmasına rağmen biraz pahalı geldiğinden aktarmalı olarak bilet araştırdım. Air France ile Paris aktarmalı gidiş Klm ile Amsterdam aktarmalı dönüş biletini gidiş tarihinden 3 ay önce 1400 TL gibi bir fiyata aldım. Bu iki uçaktada hem giderken hemde dönerken aktarma arası bekleme süresi yaklaşık olarak iki saat gibi çok makul bir süre olduğu için San Franciscoya gitmek için çok uygun bir fiyata bilet aldığımızı düşünüyorum.

Amerika Gezisi Maliyeti Amerikada Konaklama

amerika otel fiyatlarıAmerika gezisi maliyeti yazısında sırada en büyük harcama kalemi olan Amerikada konaklama konusundan bahsedeceğim. Amerika gezisi boyunca San Franciscoda hostelde Los Angelesta orta çapta bir otelde, Las Vegasta ise Las Vegas bulvarı üzerinde yer alan iyi bir otelde kaldık. Sadece San Franciscoda kalacağımız hostel için rezervasyon yapılmıştı. Bunun dışında gittiğimiz yerlerde biraz dolaşıp 2-3 yerde fiyatlara baktıktan sonra bir tercih yaparak yerleştik. San Franciscoda şehrin tam merkezinde kaldığımız hostel için iki kişilik oda fiyatı günlük 80 dolar ödedik. Bir hostel için biraz pahalı gibi gelmişti bize. Los Angeles Santa Monicada plajın hemen yakınında kaldığımız otel için yine aynı şekilde iki kişilik oda fiyatı 50 dolar ödedik. Los Angelesta kaldığımız yer ile San Franciscoda kaldığımız yeri kıyaslayınca çok ucuza gelmişti. Las Vegasta ise otel fiyatları beklediğimizden çok daha ucuz oldu. Yandaki resimde o denemde orada bulunan otellerin fiyat listesi yer alıyor. Öncelikle Las Vegasta yer alan otellerin her birinin dünyanın en lüks otelleri arasında olduğunu söylemek isterim. Las Vegasta oteller insanların kendi otellerinde kalmalarını istiyorlar ki kendi kumarhanelerinde paraları harcasınlar. Bu yüzden bu derece lüks otellerin fiyatları o kadar kabarık değil. Las Vegasta diğer bir ilginç nokta ise otel fiyatlarının haftasonu ile hafta içi arasında yarı yarıya hatta üçte bir oranında fark etmesidir. Yandaki resimde görüldüğü üzere Pazar günü 125 dolar olan bir odanın fiyatı pazartesi 40 dolara düşmektedir. Amerika gezisi maliyeti yazısında Amerikada konaklama maliyetleri konusunda daha bir çok şey yazabilirim ama yazıyı fazla uzatmak istemediğimden konaklama kısmını bitiriyorum.

Amerikada Yeme-İçme Fiyatları

amerika gezisi maliyetiAmerika gezisi maliyeti konusunda yeme-içme masrafları daha iyi anlaşılması için orada yediğimiz yemeklerle ilgili birkaç fişi yan tarafta paylaştım. Her yerde olduğu gibi Amerikada da yemek harcamaları tamamen size bağlıdır. Çok uygun fiyatlara yemek yiyebileceğiniz gibi ciddi yemek fiyatlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Biz yemeklerde sabah ve öğlenleri şehirler arası yolculuklarda çok defa Subway yedik. Subway Amerikada damak tadımıza en uygun yiyecek diyebilirim. Subway tam ekmek bir sandwich fiyatı 5 dolar civarındaydı. Akşam yemeklerinde ise fiyatlar biraz artıyor tabiiki. Yemek fişleri yanda yer aldığından siz kendiniz fiyatlara bakarak daha iyi analiz edersiniz. Amerika gezi maliyeti içinde yemek maliyeti konusunu bu şekilde kısaca geçiyorum.

amerika fiyatlarAmerika gezisi maliyeti konusunda araba kiralama yine önemli bir masraf kalemidir. Biz bu geziye 5 kişi çıktığımız için bu konuda biraz avantajlıydık. Şimdi Amerika gezisinden kalan evrakları karıştırırken araba kiralama ile ilgili fiyatların yer aldığı bir döküm buldum. Burada yazan fiyatları aynen aktarıyorum. Arabayı günlük 57 dolara kiralamışız. Herhangi bir kaza durumuna karşılık herşeyin dahil olduğu full sigorta almışız. Onun ücreti de günlük 33 dolar. Toplam 8 gün araba bizde kalmış 720 dolar yapmış. Buna 42 dolar vergi eklemiş. Buna arabayı 7 gün kiralayacağımızı söyleyip bir gün geç getirdiğimizden dolayı bir ücret daha eklemiş ve toplamda 8 günlük kiraladığımız bir aracın fiyatı toplamda 804 liraya gelmiş. Bu arada kiraladığımız araç çok lüks bir jeep idi. Normal bir araba kiralamaya gitmişken neden jeep kiralamak durumunda kaldığımı Amerikada araba kiralamak yazısında ayrıntılı olarak anlatmıştım. Arabayı kiraladık benzin parası ne kadar acaba? Benzin için harcadığımız rakamları tam hatırlayamıyorum. Ancak 70 dolar gibi bir rakama depoyu doldurup 700 kilometre civarı bir yol yaptığımızı hatırlıyorum.

Amerika gezisi maliyeti yazısında yukarıda bahsettiklerim dışında şu anda önümde duran fişlere ve biletlere baktığım zaman kişi başı Los Angeles Universal Stüdyolarına girmek için 80 dolar, Hollywood Madame Tussauds müzesine girmek için 25 dolar gibi rakamlar ödemişiz. Yukarıda ki fotoğraf Universal Stüdyoları giriş biletidir. Ayrıca giyim kıyafet konusunda Los Angelestan Las Vegasa giderken yolda bulunan outlet alışveriş merkezlerinden yaptığımız alışverişlerde örneğin Tommy Hilfiger dan Türkiyedeki fiyatlarının üçte biri fiyatlarında alışveriş yapmışız. Her markanın ürünleri uygun olmamasına rağmen bu markanın ürünlerinin orada buraya göre çok daha ucuz olduğu kesin.

amerikada ipad fiyatlarıAmerika gezisi maliyeti konusunda teknoloji denince ilk akla gelen İphone oluyor. İphone’un anavatanı Amerikada yeni bir İphone çıktığı zaman önünde uzun uzun kuyruklar oluşan San Francisco merkezinde bulunan Apple Shopa gittik. Apple Shoptan hem kendimize hemde yakınlarımız tarafından verilen siparişleri almak üzere toplamda 10 tane civarı iphone, 3 tanede ipad alarak çıktık. Bu kadar çok alışverişe pazarlık yapmaya kalktık ama bir işe yaramadı. Bütün bunları toplamda 5 kişi olarak aldığımızı tekrar belirtmek isterim. Bu yazıda bulunan İphone ve İpad fiyatlarına ait resimleri de Şubat 2013 tarihinde San Francisco Apple shopta çektim.

Bu yazıyı Amerikaya gitmeyi düşünenler fiyatlar konusunda fikir sahibi olmaları açısından yazdım. Ancak ne kadar bilgi yazarsam yazayım bu, her gittiğimiz ülkede gördüğümüz fiyatları anında ikiyle üçle çarpmamıza bir çözüm getirmiyor.

4 thoughts on “Amerika Gezisi Maliyeti

  1. Gerçekten özen gösterilmiş, birikmiş, biriktirilmiş bir çalışma ve aydınlatıcı bir yazı olmuş. Tebrik ve teşekkür ederiz.

    • Onur bey öncelikle bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Yalnız kafama takılan şu, tek başıma ve ilk defa gideceğim için acaba bir turizm firmasıyla mı gitsem? yoksa gerekli rezervasyonlarımı yaptırıp tek başıma mı gitsem? tavsiyen ne olur acaba?

      • Serkan bey kaç günlük bir gezi planlıyorsunuz bilmiyorum ama macera istiyorsanız kesinlikle tek gidin derim. Turun peşine takılmaktansa kendi kafanıza takılın gidin. Tur sizi kısıtlamasın. Ancak tek gidince maliyetler biraz artabilir. Bazı turların ücretleri sizin tek başına yapacağınız bir geziden ucuza denk gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir