19 Mayıs Yurt Dışı Tatil Rotaları

rp_budapeste-kahramanlar-meydani-300x169.jpgBu yıl 19 Mayıs tatilinde şehirden biraz uzaklaşıp güzel bir tatil yapmak istiyorsanız, yurt dışı turlarını değerlendirebilirsiniz. 19 Mayıs yurt dışı turları arasında yer alan Budapeşte, Londra, ve Prag gibi birbirinden güzel şehirler keyifli bir tatil için ideal. Bu bahar yurt dışına çıkma gibi bir niyetiniz varsa, Setur’un cazip yurt dışı tatil fırsatları sizi bekliyor. 

Budapeşte

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte, konumu, eşsiz tepeleri, sarayları, köprüleri, renkli caddeleriyle harika bir atmosfere sahip. Kendinizi evinizdeymiş gibi hissettiren, farklı bir tılsımı olan şehir, iyileştirici güçleri olduğu düşünülen termal banyolarıyla da dikkat çekiyor.

Tuna nehrinin iki yakasında yer alan şehirde, Kale tepesi, Kraliyet Sarayı, Esztergom Kalesi,Kahramanlar meydanı, Esztergom Katedrali gezilecek yerlerden. Tuna nehri kenarındaki köyler ve kasabalar da görülmeye değer yerler arasında. Visegrad kasabasında Rönesans dönemini tekrardan yaşayabilir, Szentendere Sanatçılar Köyü’nde Macaristan’a özgü hediyelik eşyaları uygun fiyata bulmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Leziz şarapları ve enfes yemeklerinden bahsetmemek olmaz. Şehrin en ünlü yemeği Gulaş Çorbası ile Macar tas kebabı Pörkölt’un tadına bakmadan dönmeyin. Tatlıya düşkünseniz, birbirinden nefis tatlı çeşitlerini mutlaka denemelisiniz. Özellikle Dobas torta adlı çikolatalı pastası efsane.

Londra

İnglitere’nin başkenti Londra, kendine özgü bir havası olan renkli ve hareketli bir şehir. Kentin mimarisi, müzeleri, parkları, eğlence ve alışveriş mekanları insanı kendine hayran bırakıyor. London Eye’da şehre tepeden bakıp Hyde Park’ın huzur verici bahçesinde piknik yapabilir, Oxford Street’te keyifli bir alışverişin ardından British Museum ve Tate Modern’de sanat dolu dakikalar geçirebilirsiniz. Ünlü balmumu heykel müzesi Madame Tussauds’da dünya tarihinin önemli isimlerinin gerçeklerine birebir benzeyen heykellerini görmeden şehirden ayılmayın.

Phuket

Tayland’ın eşsiz adası Phuket, sıcak atmosferiyle rüya gibi bir tatil düşleyenler için ideal bir yer. Güneydoğu Asya’nın egzotik havası ile tropik iklimin buluştuğu bu muazzam adada, deniz, kum ve güneşin tadını çıkararak huzur ile keyfi bir arada yaşayacaksınız.

Prag

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Barok çağdan izler taşıyan mimarisi, tarihi, kültürel değerleri ve alışveriş imkanlarıyla gezginlere büyüleyici bir atmosfer yaşatıyor. Dünyaca ünlü yazar Franz Kafka’nın yaşadığı ve eserlerine hayat verdiği şehir adeta bir kent müzesini andırıyor. Vltava Nehri’nin iki yakasına kurulmuş bu ihtişamlı Orta Çağ kentinde, Franz Kafka`nın evini gezebilir, Hradchany Kalesi’ni ve Smetana Tiyatrosu’nu görebilirsiniz. Alışveriş severseniz, kristal, porselen, granat, kehribar taşları ve benzeri geleneksel çek hediyelik eşyalarına bakmadan geçmeyin.

Devlet adamlarının uğrak durağı olan, kaplıcalarıyla ünlü Karlovy Vary şehri ise görülmesi gereken yerlerden. Benzersiz doğası içinde yan yana dizilmiş onlarca görkemli sarayı, Atatürk’ün 1918’de kaldığı oteli, Dovorak, Mozart, Gothe ve Beethoven`ın evlerini görebilirsiniz. Dilerseniz eski Doğu Almanya’nın bir parçası olan Dresden’e giderek bugüne kadar ayakta kalmış onlarca barok yapıyı inceleyebilir, Güçlü August döneminin ihtişamına tanıklık edebilirsiniz.

venedik

Venedik

Kanalları, gondolları, adaları ve köprüleriyle ünlü Venedik, yüzen şehir adını sonuna kadar hak eden, romantik ve sıcak bir şehir. Venedik’te büyük kanalı gondolla gezebilir, görkemli San Marco Bazilikası’nı görebilirsiniz. Venedik dükalarının köşkü olan gotik tarzdaki Doge sarayını gezip ardından St. Mark meydanında keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Bu büyüleyici şehirde yiyeceğiniz romantik akşam yemeğinin yerini hiç bir şey alamayacak.

Eğer vaktiniz varsa, kuzey İtalya’nın incisi, aşıklar kenti Verona’yı keşfe çıkabilirsiniz. İtalya’nın en büyük gölü ve zengin kesimin yazları uğrak durağı olan Garda ise görülmeye değer yerler arasında. Garda’ya gitmişken gölün kıyısında Orta çağ kalıntıları, kafe ve şık dükkanlarla dolu sokaklarıyla insanı kendine çeken Sirmione kasabasına mutlaka uğrayın. Burada sürat motorlarına binip yalnızca gölden seyredebileceğiniz eşsiz manzaranın keyfine varabilirsiniz.

19 Mayıs’ta dolu dizgin bir tatil için Budapeşte turları dışında Londra, Phuket, Venedik, Roma gibi destinasyonları tercih ederek keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir